Wirtualne spacery

 

 

Wirtualny spacer jest cyfrowym połączeniem panoram, który pozwala na realistyczne odwzorowanie rzeczywistości – pomieszczeń, budynków razem z ich otoczeniem. Pozwala internautom na swobodnie poruszanie się po fotorealistycznej przestrzeni wirtualnej, oglądanie przedmiotów i uzyskiwanie informacji na ich temat. Jest to złudzenie autentycznego spaceru po danym miejscu, które pozostawia bardzo mocne wrażenie.

 

 

Co to są wirtualne spacery?

 

Wirtualne spacery są to multimedialne prezentacje zbudowane na bazie panoram sferycznych. Pojedyncza panorama jest wykonywana przez wykonanie serii zdjęć wokół ustalonego punktu i nałożenie ich na sferę – co umożliwia rozglądanie się we wszystkich kierunkach i przybliżanie szczegółów. Przez połączenie kilku panoram w logiczną całość tworzy wirtualny spacer. Pozwala to na wybór panoramy z listy i przemieszczanie się pomiędzy punktami. Wszystko to jest możliwe przez klikanie w strzałki umieszczone w panoramach (tzw. hotspoty). Całość można dodatkowo wzbogacić o takie elementy jak:

 

 • mapka,
 • pomoc,
 • zdjęcia,
 • filmy,
 • informacje tekstowe,
 • podkład dźwiękowy
 • oraz głos lektora.

 

Ciekawe propozycje takich wirtualnych spacerów można podpatrzeć np. tu – flydron.pl/wirtualny-spacer – dobrze jest też przeglądać od razu wykorzystywany w tym celu sprzęt w postaci dronów i precyzyjnych kamer.

 

 

 

Sposób poruszania się po wirtualnym spacerze

 

Poruszanie się po spacerze jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku przydatnych narzędzi. W panoramach są umieszczone specjalne hotspoty. Są to ikonki strzałek razem z podpisami umieszczonymi w spacerze. Dzięki nim możliwe jest przechodzenie do kolejnych panoram – strzałki uwzględniają kierunek przechodzenia i po załadowaniu następnej panoramy miejsce, w którym strzałka została kliknięta znajduje się za plecami obserwatora.

Kolejnym elementem jest dwupoziomowy indeks. To graficzna lista miniatur panoram, uwzględniająca podział na grupy lub typy. Każda panorama ma również listę wyboru, która posiada przyciski “poprzednia” lub “następna”, rozwijaną listę tekstową grup i panoramy w danej grupie. Podstawowym elementem jest też mapa. Ta z kolei jest wyposażona w specjalny “radar” i oznakowane punkty, w których dostępne są panoramy.

 

Zastosowanie

 

Wirtualne spacery mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim dzięki ogromnemu potencjałowi marketingowemu. Dlatego szczególnie efektywnie można wykorzystać je przy prezentacji:

 

 • hoteli,
 • nieruchomości
 • oraz lokali do wynajęcia.

 

 

 

Oprócz tego bardzo chętnie są wykorzystywane do wizualizacji panoramicznej miast, muzeów, kościołów co pozwala oprócz promowania regionu. Często wirtualne spacery są także wykorzystywane do archiwizacji, digitalizacji i celów naukowych. Jedynym ograniczeniem do zastosowań panoram sferycznych jest wyobraźnia.

 

Sposoby dystrybuowania

 

Wirtualny spacer w standardowej wersji jest używany głównie do publikacji na stronie internetowej. W zależności od filmy realizującej zamówienia można również wykonać zamówienie na płytach CD/DVD ze spacerem w dwóch wariantach:

 

 • czyli przez pełną produkcję na płytach
 • lub przez przygotowanie tylko poszczególnych elementów do samodzielnego powielania przez klientów.

 

 

Wirtualne spacery przygotowuje się też do umieszczania na pendrive’ach i wykorzystanie ich do celów promocyjnych. Można również zainstalować wirtualny spaceru na infokioskach multimedialnych. Często przygotowywane są też prezentacje wykonane w technologii Flash, która jest powszechnie dostępna na komputerach stacjonarnych, tabletach i smartfonach. Co ciekawe istnieje możliwość przygotowania dedykowanego interfejsu dla urządzeń mobilnych.