Systemy teleinformatyczne

Budowa systemów teleinformatycznych

Systemy teleinformatyczne to ,jak określono w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1489, z późn. zm.), zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych oraz odpowiedniego oprogramowania, którego celem jest wysyłanie i odbieranie danych, ich przetwarzanie oraz przechowywanie. Wykorzystywane do tego celu są sieci telekomunikacyjne oraz odpowiednie urządzenia końcowe.

Efektywność systemu teleinformatycznego zależy więc od dwóch głównych czynników, z jednej strony od odpowiedniego sprzętu, będą tutaj miały znaczenie zarówno komputery wykorzystywane w systemie, jak również media transmisyjne (fale radiowe czy kable), drugim istotnym elementem tego typu systemu jest odpowiednie oprogramowanie, które w zależności od swojej budowy, może dawać (lub nie) użytkownikom szereg dodatkowych funkcji.

Systemy teleinformatyczne są przede wszystkim wykorzystywane w biznesie do tworzenia wewnętrznych i zewnętrznych sieci telekomunikacyjnych i informatycznych pozwalających na szybki i sprawny przepływ informacji w ramach danej jednostki.