Skanery trójwymiarowe – nowy wymiar technologii

Drukarki 3D rewolucjonizują rynek przemysłowy. Okazuje się jednak, że nie tylko one doskonale wpisują się w kanony współczesnych technologii. W prototypowniach można dziś spotkać się również z trójwymiarowymi skanerami i to właśnie o nich dowiecie się z niniejszego artykułu, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy.

Na początek definicja

Aby lepiej zobrazować sobie działanie skanerów 3D najpierw należy dowiedzieć się czym w ogóle są te skomplikowane maszyny. Skaner 3D to urządzenie, które rejestruje informacje z otoczenia na temat danego produktu. Mowa tu między innymi o jego wymiarach, kolorach i detalach. Dane te są następnie przetwarzane i na ich podstawie konstruowany jest model prototypowy.

Urządzenia te można znaleźć w wielu specjalistycznych przedsiębiorcach. Przeszukując zasoby Internetu natknęliśmy się na przykładową ofertę pod adresem – solveere.pl/produkty-menu-glowne/skanery.html.

Rodzaje skanerów trójwymiarowych

Oczywiście nie istnieje jeden, ogólny model skanera trójwymiarowego. Na półkach sklepowych można znaleźć co najmniej kilka. A oto przykładowe z nich:

  1. Kontaktowe,

  2. Bezkontaktowe aktywne,

  3. Bezkontaktowe pasywne.

W każdym przypadku producenci stosują zupełnie inną technologię działania. W skanerach kontaktowych odwzorowanie obiektu odbywa się poprzez fizyczny dotyk badanego przedmiotu. W przypadku bezkontaktowych aktywnych do gromadzenia informacji stosuje się światło strukturalne, podczas gdy dotykowe pasywne nie emitują żadnego światła i polegają na detekcji odbitego światła otoczenia.

Zastosowanie skanerów trójwymiarowych

Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl mówiąc o zastosowaniu to laboratoria prototypowe. Jest to podstawowy element wyposażenia ich zaplecza technicznego. W takich miejscach tworzy się liczne makiety i modele zgodne z oczekiwaniami i wytycznymi podanymi przez klientów.

Ponadto są bardzo przydatne w:

  • medycynie – gdzie z ich użyciem tworzy się wszelkiego rodzaju implanty, narzędzia medyczne oraz ortezy,

  • budownictwie i inżynierii budowlanej,

  • firmach produkcyjnych,

  • branży architektonicznej,

  • branży rozrywkowej.

Oczywiście przykładów można podać znacznie więcej, ponieważ nowoczesna technologia trójwymiarowa wciąż nas zaskakuje i daje nam do zrozumienia, że jej zasoby jeszcze nie zostały w pełni odkryte i docenione.

Czy tak właśnie ma wyglądać przyszłość?

Okazuje się, że do tego właśnie dążą inżynierowie, którzy zajmują się produkcją urządzeń drukujących przestrzennie. Uważają, że będzie to milowy krok w stronę kolejnej przemysłowej rewolucji, która na wieki wpisze się w karty historii. Oczywiście nie ulega żadnej wątpliwości, że człowiek coraz bardziej zaczyna uzależniać swoją codzienność od współczesnych rozwiązań technologicznych. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co otacza nas każdego dnia jest właśnie ich zasługą – no i oczywiście ludzi, dzięki którym mamy szansę z tych dóbr korzystać.

Na koniec ciekawostka – skanery 3D coraz częściej znajdują zastosowanie również w domach prywatnych, gdzie są stosowane do użytku niekomercyjnego.