Elementy powstałe za pomocą drukarek 3d mogą mieć różne właściwości

Przez wiele lat „drukowanie” kojarzyło nam się przed wszystkim z przenoszeniem treści, powstałej na przykład w komputerowych edytorach tekstowych oraz graficznych, na papier, z użyciem urządzeń nazywanych drukarkami. Tego rodzaju rozwiązanie znaleźć można we właściwie każdej firmie oraz większości domów. Trudno bowiem sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez możliwości wydruku ważnych dokumentów, przydatnych informacji czy interesujących zdjęć.

Jednak już od kilkudziesięciu lat prowadzone są prace rewolucjonizujące powszechne podejście do drukowania. Dzięki urządzeniom takim jak drukarki trójwymiarowe, możliwe staje się przeniesienie z komputera do świata rzeczywistego realnych, namacalnych elementów oraz bardziej skomplikowanych form.

Drukarki 3d znajdują zastosowanie przede wszystkim w szeroko pojętym przemyśle. Są używane w różnorodnych branżach, co nie oznacza, że nie nabywają ich również zwyczajni zwyczajni użytkownicy, przede wszystkim fani nowoczesnych technologii oraz innowacji.

Zaawansowanie w produkcji drukarek trójwymiarowych pozwala na wykorzystanie ich do naprawdę różnorodnych celów, oraz wytwarzanie produktów o zróżnicowanych cechach i właściwościach. Bazując na informacjach znalezionych pod linkiem: envisiontec.pl/index.php/materialy/3sp-material, postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się różnorakim materiałom, z których wydrukować można trójwymiarowe obiekty.

Materiały twarde i odporne na zniszczenia

Dzięki materiałom takim jak ABS 3SP czy Superflex, możliwe staje się drukowanie modeli bardzo twardych i odpornych. Jeśli zależy nam na nieco większej elastyczności, lepiej zdecydować się na ABS 3SP Tough. Tego rodzaju materiały służą przede wszystkim do wykonywania wytrzymałych prototypów (na przykład w branży motoryzacyjnej czy elektronicznej), jak również pełnowartościowych elementów (chociażby podczas produkcji zabawek).

Materiały bardziej elastyczne

ABS TRU 3SP w wersji podstawowej świetnie nadaje się do tworzenia elementów, które powinny być nieco bardziej elastyczne. Można więc z jego użyciem wydrukować na przykład wysokiej jakości zapinki. Natomiast seria Flex tego materiału cechuje się jeszcze większą elastycznością oraz dużą szybkością wydruku.

Materiały wykorzystywane przede wszystkim w branży dentystycznej

Często podkreśla się, że drukarki trójwymiarowe znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w branżach medycznych, związanych na przykład z dentystyką, protetyką oraz ortodoncją. Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że istnieje co najmniej kilka rodzajów materiałów idealnie nadających się właśnie do produkcji protez zębowych czy elementów aparatów ortodontycznych. Wśród nich warto wymienić materiały takie jak E-Appliance 3SP, E-Denstone 3SP czy Orto Tough 3SP.

Drukowana alternatywa dla powszechnie używanych materiałów

Używając materiału takiego jak E-Glas 3SP, możliwe staje się stworzenie elementów wyglądających jak te powstałe z plastiku czy szkła. Z kolei materiał E-Tool 3SP stanowić może świetną alternatywę dla materiałów wykorzystywanych do produkcji form wtryskowych.