Drony i ich zastosowanie

Drony wykorzystywane są przede wszystkim do działań cywilnych, ale także wojennych. Niektóre firmy zastanawiają się nad zastosowaniem podobnych urządzeń do usprawnienia transportu.

Definicja dronu

Dron jest bezzałogowym statkiem latającym, który pierwotnie był wykorzystywany tylko i wyłącznie do zadań wojskowych. Ze względu na niewielkie rozmiary nie może on przewozić ani załogi, ani też pasażerów, a jego sterowanie musi się odbywać poprzez komputer.

 Różnice między dronem, a zdalnie sterowanym samolotem

Dron to nie to samo, co zdalnie sterowany samolot. Rozróżniamy:

– RPV, czyli model sterowany za pomocą specjalnego komputera.

– RC FPV, model posiadający podłączoną kamerę umożliwiającą podziwianie widoków.

– UAV, czyli model którym może sterować za pomocą komputera, a także można w nim zaprogramować trasę, która pojazd ma lecieć.

Najważniejsze zastosowania drona

Drony mogą być wykorzystywane do obserwacji jak i do wykonywania działań bojowych. Sprawdzają się także do celów cywilnych, czyli do badania trudno dostępnych miejsc, mogą być stosowane w badaniach naukowych do liczenia stad w warunkach trudnych dla ludzi. Drony do celów komercyjnych sprawdzają się podczas kręcenia filmów, a także planuje się w przyszłości wykorzystać drony do dostarczania przesyłek. Firmę tworząca doskonałe nagrania komercyjne z wykorzystaniem drona znajdziemy pod adresem – flydron.pl. Drony to także urządzenia do zabawy. Zastępują coraz częściej sterowane modele samolotów.

Przepisy dotyczące dronów

W naszym kraju każda osoba może wykorzystywać drony, oczywiście pod warunkiem, że będą one latać w zasięgu wzroku użytkownika. W niektórych strefach obowiązują pewne ograniczenia. Dotyczy do dronów ważących więcej niż dwadzieścia pięć kilo. Takie urządzenie musi przejść badania techniczne, a także powinno się poruszać jedynie w zasięgu wzroku operatora. Osoby planujące zastosować drony do wykonywania zdjęć odpłatnie, muszą uzyskać niezbędne ubezpieczenie OC, a także powinny przejść badania lotniczo-lekarskie.

Podział dronów ze względu na ilość wirników

Drony można podzielić ze względu na ilość wirników. Mogą to być drony wyposażone w cztery śmigła. Są one najpopularniejsze i wykorzystuje się je głównie jako zabawki. Bardziej profesjonalne drony mają sześć śmigieł. Stosuje się je do nagrywania różnego rodzaju komercyjnych filmów, na przykład nagrań w trudnym terenie. Muszą mieć więcej wirników ponieważ dźwigają ciężki sprzęt. Najpotężniejsze są drony z ośmioma wirnikami.

Sterowanie drona

Sterowanie drona może być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od modelu jaki posiadamy. Przede wszystkim drony mogą być sterowane za pomocą specjalnego panelu podobnie jak samoloty. Jest to rozwiązanie wygodne i często spotykane w urządzenia rekreacyjnych. Innym rodzajem sterowania, jest obsługa drona przez komputer. Szczególnie pojazdy wojskowe są zarządzane w ten sposób, Dron może otrzymać precyzyjne wytyczne, dotyczące trasy poruszania się. Dronem może sterować także za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w odpowiednią aplikację.